Og melodien var av: Bjarne Amdahl, på Prøysenscena

Alf Prøysen samarbeidet med mange dyktige komponister spesielt Bjarne Amdahl, Christian Hartmann, Finn Ludt, Johan Øian og Ulf Peder Olrogh. Prøysenhusets faste husband vil under Prøysenfestivalen hedre hver og en av dem i en serie konserter. Først ut er Bjarne Amdahl 17.juli .
Av omkring 800 viser i den fullstendige samlingen av viser og dikt, Alf Prøysen.Viser og dikt 1-4 (2014), er Prøysen selv oppført som komponist åp kun fire. Tidlig i karrieren brukte han endel tradisjonelle melodier, men, som han sa i et intervju, "folk tror det er mine melodier [..] Men det er det ikke, det er låter jeg har inni meg. de stiger opp når jeg setter meg og klonker, det er stubber fra gamle viser kremmerne har sunget når de dro gårdimellom i guttedagene mine, romantiske viser om riddere og sjømenn som svek."
Etterhvert samarbeidet han med endel faste komponister: Bjarne Amdahl var den han samarbeidet tettest med. Amdahl satte musikk til over 80 viser. Den første melodien han skrev var til visa "Den første løvetann" i 1951. Blant de mest kjente kan nevnes "Sønnavindsvalsen", "I bakvendtland", "Tango for to", "Mari, du bedåre", "Æille så ner som a Ingebjørg", "Slipsteinsvælsen" og "Jørgen Hattemaker".
Til denne konserten må det kjøpes egen billett. De andre konsertene i serien: Og melodien var av.. inngår i dagsbillettene på de aktuelle dagene.